Λιθουανία-Καναδάς 92-69 (pics)

Η Λιθουανία έπειτα από μια εντυπωσιακή παράσταση, «διέλυσε» με σκορ 92-69 τον Καναδά και θα διεκδικήσει με την Αυστραλία την πρώτη θέση του ομίλου.

Η Λιθουανία έκανε νίκησε 92-69 τον Καναδά έπειτα από εντυπωσιακή εμφάνιση και έθεσε εκτός συνέχειας του Παγκοσμίου Κυπέλλου τον Καναδά.

Η Λιθουανία από την πρώτη περίοδο επέβαλλε τον ρυθμό της και εξασφάλισε μία διαφορά την οποία συντήρησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 19-10 στο 8′ και βρέθηκαν στο +10 (24-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να αυξάνεται σημαντικά, μιας και η Λιθουανία δεν αντιμετώπισε προβλήματα από την άμυνα του Καναδά, ενώ επιθετικά έβρισκε λύσεις. Έτσι προηγήθηκε με 39-23 στο 16ο λεπτό και απλά οι Βορειοαμερικανοί μπόρεσαν να μειώσουν στους 10 (46-36) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιθουανία πάτησε και πάλι το γκάζι, με την διαφορά να φτάνει στους 15 πόντους (55-40). Προσωρινά ο Καναδάς μείωσε σε 59-50 αλλά η απάντηση της «Lietuva» ήταν άμεση, αφού με ένα σερί 11-4 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (70-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα με τους παίκτες του Αντομάιτις να συντηρούν εύκολα τις διαφορές και να φτάνουν στο «ροζ» φύλλο αγώνα με το τελικό 92-69.

Πέντε παίκτες των Λιθουανών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Βαλαντσιούνας και Ουλανόβας να είναι πρώτοι σκόρερ με 13 πόντους, ακολούθησαν οι Καλνιέτις και Κουζμίνσκας με 11, ενώ 10 πρόσθεσε ο Γκριγκόνις.

Αντίθετα για τους Καναδούς ξεχώρισαν ο Κάιλ Γουίλτζερ με 24 πόντους και ο Κόρει Τζόζεφ 15.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 46-36, 70-54, 92-69