Γαλλία-Λιθουανία 78-75 (pics)

Η Γαλλία νίκησε σε ένα δραματικό παιχνίδι την Λιθουανία με 78-75 και προκρίθηκε στην οκτάδα, αφήνοντας εκτός συνέχειας τη Lietuva.

Η Γαλλία νίκησε σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα τη Λιθουανία 78-75 και προκρίθηκε στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Γάλλοι πλέον βρίσκονται στο 4-0 και θα παλέψουν με την Αυστραλία για την πρώτη θέση του ομίλου. Αντίθετα οι Λιθουανοί αν και προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν τα κατάφεραν και έμειναν εκτός συνέχειας του τουρνουά.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 4-6 στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά η Γαλλία με ένα σερί 16-2, βρέθηκε στο +12 (20-8) και έδειξε από την αρχή τις άγριες διαθέσεις της. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 26-14 υπέρ των «τρικολόρ»,  με πρωταγωνιστή τον Νάντο Ντε Κολό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «τυπικά» γηπεδούχος Γαλλία προηγήθηκε 28-14 αλλά με ένα σερί 5-13 οι παίκτες του Αντομάιτις μείωσαν σε 32-27 στο 15′. Ντε Κολό και Φουρνιέ, όμως ήταν «καυτοί», με τους παίκτες του Βενσάν Κολέ να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +10 (50-40).

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Βενσάν Κολέ με δύο εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 (Γκομπέρ, Εμπαγιέ) βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο 59-42 (25′) με τη διαφορά να πέφτει κάτω από τους 10 για τους Λιθουανούς (63-54, 29′) προς το τέλος του δεκαλέπτου και μετά από αρκετά λεπτά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν 67-57, αλλά οι Λιθουανοί με πρωτεργάτη τον Βαλαντσιούνας έκαναν ένα σερί 10-0, έφτασαν στο 67-67 και προηγήθηκαν 68-69 στο 38′. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με την Lietuva να μειώνει 76-75 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντε Κολό όμως εκ των πρωταγωνιστών του αγώνα έδωσε την χαριστική βολή με δίποντο στα 15», διαμορφώνοντας το 78-75 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα μιας και η Λιθουανία δεν αξιοποίησε την τελευταία επίθεση με τον Ματσιούλις.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν ο  Εβάν Φουρνιέ, ο οποίος είχε 24 πόντους και 3 ασίστ και Νάντο ΝτεΚολό, ο οποίος πρόσθεσε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για την Λιθουανία πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαλαντσιούνας με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μάντας Καλνιέτις με 12 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 50-40, 65-54, 78-75