ΗΠΑ – Γαλλία 79-89 (pics)

Η Γαλλία... εξολόθρευσε τις ΗΠΑ με 89-79 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή την Παρασκευή (13/9). Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Αμερικάνων μετά από 13 χρόνια και το έπος της Εθνικής μας ομάδας στη Σαϊτάμα κόντρα στη Dream Team.

Η Γαλλία έγραψε ιστορία στο παγκόσμιο μπάσκετ!

Οι «τρικολόρ» επικράτησαν των ΗΠΑ με 89-79 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ όπου θα αντιμετωπίσουν την Αργεντινή την Παρασκευή (13/9).

Οι Γάλλοι έχουν κάνει ένα απίστευτο έπος, καθώς είναι η πρώτη ομάδα μετά την Εθνική μας ομάδα το 2006 στη Σαϊτάμα που νικάει τους Αμερικάνους σε επίσημο ματς, ενώ οι ΗΠΑ για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια δεν κατορθώνουν να φτάσουν στα ημιτελικά ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το 2002 στην Ιντιανάπολις είχαν αποκλειστεί στα προημιτελικά από τη τότε Γιουγκοσλαβία.

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η πρώτη νίκη των Γάλλων κόντρα στις ΗΠΑ και το ρεκόρ τώρα είναι 9-1 υπέρ των Αμερικάνων.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του γαλλικού θριάμβου ήταν οι Εβάν Φουρνιέ και Ρούντι Γκομπέρ, με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν ουσιαστικά… μόνος του, καθώς δεν έφτασε η εντυπωσιακή επίδοσή του (29 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 31:51 συμμετοχής). Δεύτερος σκόρερ των ΗΠΑ ήταν ο Μάρκους Σμαρτ με 11 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι Γάλλοι από την αρχή έδειξαν τα… δόντια τους, καθώς στο 5′ προηγούταν με 12-8, αλλά οι Αμερικάνοι απάντησαν, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 18-16 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε τελικά στην ισοπαλία (18-18).

Στη δεύτερη περίοδο το προβάδισμα είχε σταθερά η ομάδα του Βενσάν Κολέ, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Ευρωπαίους… οδηγούς του αγώνα με 45-39. Στο β’ μέρος η Γαλλία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Μπατούμ να πηγαίνει τη διαφορά στους 10 πόντους (51-41), αλλά οι Μίντλετον και Μίτσελ με 2/2 τρίποντα μείωσαν σε 55-49.

Κάπου εκεί άρχισε η αμερικάνικη αντεπίθεση, η οποία έφερε αποτελέσματα, καθώς η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς προηγήθηκε με 63-62 στο 29′ και το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ της με 66-63. Ο Κέμπα Γουόκερ στο 4ο δεκάλεπτο έδωσε μία διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (72-65) στο 33′, ο Ντιλικίνα μείωσε σε 74-71 και με τρίποντο ισοφάρισε κιόλας (76-76), για να έρθει ο Γκομπέρ με 4 σερί πόντους να δώσει προβάδισμα στους Γάλλους με 80-76.

Οι Αμερικάνοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ποτέ και το τελικό 89-79 τους αποκλείει από τα ημιτελικά του Παγκοσμίου και τους φέρνει αντιμέτωπους με τη Σερβία αύριο (12/9, 14:00) για τους αγώνες κατάταξης 5-8.