Πολωνία-Τσεχία 84-94 (pics)

Η Τσεχία επικράτησε της Πολωνίας με 94-84 και θα διεκδικήσει την 5η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα στη Σερβία το Σάββατο (13/9). Στον «τελικό» της 7ης θέσης κόντρα στις ΗΠΑ θα συμμετάσχουν οι Πολωνοί.

Ιστορική στιγμή για το τσέχικο μπάσκετ!

Η Τσεχία, στην πρώτη της συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο, θα διεκδικήσει την 5η θέση το Σάββατο (14/9, 15:00) κόντρα στη Σερβία, καθώς επικράτησε της Πολωνίας με 94-84.

Απόλυτοι πρωταγωνιστές της σπουδαίας νίκης της ομάδας του Ρόνερ Γκίνζμπουργκ, ήταν οι Χρούμπαν, Σατοράνσκι και Μπόχατσικ με 24, 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Σατοράνσκι (22π., 12 ασίστ) και Χρούμπαν (24π., 12 ριμπάουντ) έκαναν double-double από τους Τσέχους.

Για τους Πολωνούς δεν έφτανε ο εντυπωσιακός Άνταμ Βαζίνσκι που είχε 22 πόντους, ούτε ο Έι Τζέι Σλότερ με το double-double (12π., 10 ασίστ).

Η Τσεχία είχε πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα (54%, 13/24), είχε 9 περισσότερες ασίστ από την αντίπαλό της (27-18) και την τριάδα Χρούμπαν, Σατοράνσκι και Μπόχατσικ σε εκπληκτική κατάσταση. Αυτοί ήταν οι κύριοι λόγοι της επιτυχίας των Τσέχων, οι οποίοι ζουν πρωτόγνωρες στιγμές στο μπάσκετ.

Η Πολωνία αν και μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα προηγούμενη με 15-6, έχασε γρήγορα αυτό το προβάδισμα εξαιτίας ενός σερί των Τσέχων 10-0, το οποίο τους έδωσε προβάδισμα με 16-15. Το εξαιρετικό ποσοστό που είχαν οι Τσέχοι στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (8/12) τους έδωσε το προβάδισμα στο 20′, με σκορ 43-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς εξελίχθηκε σε… θρίλερ, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο-πόντο. 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όμως ο Σατοράνσκι έδωσε διαφορά ασφαλείας με 88-82 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τελικό σκορ 94-84, με τους Τσέχους να δίνουν… τελικό 5ης θέσης κόντρα στη Σερβία το Σάββατο (14/9, 15:00), ενώ οι Πολωνοί θα αγωνιστούν με τις ΗΠΑ την ίδια μέρα στις 11:00 για την κατάκτηση της 7ης θέσης.