Καναδάς – Κίνα 109-79: Δύο στα δύο για τους οικοδεσπότες

Νίκη με 30αρα και πρόκριση για τον Καναδά.

Και μαθηματικά την πρόκριση για τη δεύτερη θέση πήρε ο Καναδάς. Απέναντι στην αδύναμη Κίνα, οι οικοδεσπότες του Προολυμπιακού Τουρνουά ήταν καταιγιστικοί, επικράτησαν με 109-79 και έχοντας δύο νίκες σε ισάριθμα ματς προκρίθηκαν.

Όλα για όλα απέναντι στην Ελλάδα τα ξημερώματα της Παρασκευής θα τα παίξουν οι Κινέζοι, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να θέλει επίσης μόνο νίκη για να συνεχίσει στο τουρνουά.

Οι παίκτες του Νικ Νερς έφτασαν στο +13 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου και με 30-14 επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης. Κορυφαίοι των «οικοδεσποτών» ήταν οι Ουίγκινς με 20, Μπάρετ με 16 και Νίκολσον με 14. Τους βοήθησαν οι Πάουελ με 12 και Ουόκερ, Ντορτ, Λάιλς με 11 πόντους.

Για τους Κινέζους, δασώθηκε ο Χου με 24 πόντους.