Πρώτη ήττα οι γυναίκες των ΗΠΑ έπειτα 13 χρόνια (10-9)

Οι ομάδα πόλο γυναικών των ΗΠΑ ηττήθηκε από αυτή της Ουγγαρίας με σκορ 10-9, σπάζοντας έτσι το σερί τους που κρατούσε από τους Ολυμπιακούς του 2008 στο Πεκίνο.

Η Ουγγαρία υποχρέωσε τις ΗΠΑ στην πρώτη ήττα τους σε Ολυμπιακό τουρνουά γυναικείας υδατοσφαίρισης, μετά τον τελικό του Πεκίνου το 2008.

Οι Μαγυάρες έκαναν τη μεγάλη έκπληξη στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου στο Τόκιο, επικρατώντας 10-9 των Αμερικανίδων και μάλιστα με ανατροπή.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ανταμ Κρικοριάν προηγήθηκε 8-6 στην τρίτη περίοδο, όμως η Ουγγαρία επέστρεψε και πήρε τη νίκη, με την Ρεμπέκα Παρκς να νικά από θέση φουνταριστού την Ασλεϊ Τζόνσον (οι δυο τους θα είναι συμπαίκτριες τη νέα σεζόν στον Εθνικό) και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 1-3, 4-1