Σλοβενία – Αυστραλία 93-107- Το χάλκινο στα «κανγκουρό» δια χειρός Μιλς

Με τον Πάτι Μιλς να σημειώνει 42 πόντους, η Αυστραλία νίκησε με 107-93 την Σλοβενία και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Πάτι Μιλς ήταν σε αποστολή. Ο σούπερ σταρ της Αυστραλίας έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Σλοβένων, σταμάτησε στους 42 πόντους και έδωσε το χάλκινο μετάλλιο στα «κανγκουρό», τα οποία νίκησαν με 107-93 την παρέα του Ντόντσιτς.

Η τρίτη θέση αποτελεί μια δικαίωση για τους Αυστραλούς, οι οποίοι είχαν σταματήσει στην τέταρτη θέση στους προηγούμενους Ολυμπιακούς Αγώνες και το πρόσφατο Παγκόσμιο Κύπελλο. Από την άλλη, η Σλοβενία έχασε μια ευκαιρία να ανέβει σε ακόμα ένα βάθρο μετά την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το 2017.

Ο Μιλς «σκότωσε» τους Σλοβένους με 42αρα (11/16 δίπ., 4/15 τριπ., 8/10 βολ.), με τον Τζο Ινγκλς να τον ακολουθεί με 16 (2/2 δίπ., 4/10 τρίπ.) και τον Τζακ Λαντέιλ με 14 (6/8 δίπ., 2/3 βολ.).

Για την ομάδα του Σέκουλιτς, ο Ντόντσιτς έβαλε 22 πόντους αλλά με 7/20 σουτ εντός πεδιάς και ο Κλέμεν Πρέπελιτς σημείωσε 18 (3/5 δίπ., 3/6 τριπ., 3/3 βολ.).

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν ένα επιθετικό ρεσιτάλ για τις δύο ομάδες, κάτι που αποδεικνύεται και από το σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό, με την Αυστραλία να έχει το προβάδισμα τα περισσότερα λεπτά και την Σλοβενία να την ακολουθεί κατά πόδας. Τελικά, η περίοδος έκλεισε με τα «κανγκουρό» στο +1 (19-20).

Από το δεύτερο δεκάλεπτο, η Αυστραλία άρχισε να χτίζει μεγαλύτερες διαφορές, με την υψηλότερη τιμή να φτάνει τους δέκα πόντους, 3:26 πριν το ημίχρονο (35-45). Η Σλοβενία κράτησε μια υποτυπώδη επαφή στο σκορ, με το ημίχρονο να την βρίσκει πίσω με οχτώ (45-53). Ο Πάτι Μιλς είχε φροντίσει να στείλει τα μηνύματά του από νωρίς, ολοκληρώνοντας τα πρώτα είκοσι λεπτά με 26 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Αυστραλία κατάφερε να διατηρεί με ευκολία το προβάδισμά της, το οποίο κυμαινόταν συνεχώς από τους έξι έως τους δέκα πόντους. Ωστόσο η περίοδος την βρήκε με το μεγαλύτερο προβάδισμα στον αγώνα, με την διαφορά να ανοίγει στους 11 (67-78, 30΄)

Η Σλοβενία έκανε την προσπάθειά της να ροκανίσει την διαφορά και την έφτασε μέχρι τους τρεις πόντους (80-83, 6:05). Η συνέχεια όμως ανήκε στην Αυστραλία, η οποία έτρεξε ένα σερί 7-0 (83-90, 5:02) και από τότε δεν ξανακινδύνεψε.

Προς το τέλος του αγώνα, η διαφορά πήρε διαστάσεις θριάμβου και έφτασε μέχρι και τους 17, ένα λεπτό πριν το τέλος (88-105). Το παιχνίδι έκλεισε στους 14 (93-107), με την Αυστραλία να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 45-53, 67-78, 93-107