Μπάγερν Μονάχου – Λειψία 2-0 (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε όσο χρειαζόταν, επικράτησε με 2-0 της τρίτης στη βαθμολογία Λειψίας και ανέβηκε ξανά μόνη της στη κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Απόλυτη κυρίαρχος από το πρώτο λεπτό ήταν η Μπάγερν Μονάχου στην αναμέτρηση κόντρα στην Λειψία.

Οι «Βαυαροί» έπνιξαν τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έμειναν με δέκα παίκτες πολύ νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 13’, μετά από κόκκινη του Βίλι Όρμπαν για μαρκάρισμα στον Ρόμπεν.

Η…κατηφόρα όπως είναι φυσιολογικά έγινε ακόμη πιο…απότομη και η Μπάγερν μόλις 6 λεπτά μετά άνοιξε το σκορ με γκολ του Χάμες που εκμεταλλεύτηκε άριστα την παράλληλη σέντρα του Ρόμπεν.

Το «σφυροκόπημα» συνεχίστηκε και στο 38’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μαρτίνεζ και σωστό τελείωμα του συνήθη ύποπτου, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Αφού λοιπόν η δουλειά είχε γίνει, η Μπάγερν έσβησε τις μηχανές της και διατήρησε δυνάμεις εν όψει της συνέχειας, που την βρίσκει πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας (3 βαθμούς πάνω από τη δεύτερη Ντόρτμουντ).