Ζόρια – Ρουκ Λβιβ 4-0

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League, Ζόρια, νίκησε εντός έδρας με 4-0 τη Ρουκ Λβιβ που αγωνιζόταν με 9 παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ζόρια νίκησε εντός έδρας τη Ρουκ Λβιβ με 4-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ουκρανίας.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League δεν είχε κάποια σπουδαία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα το οποίο κύλησε σε πολύ χαμηλό ρυθμό.

Από το 48ο λεπτό, η Ρουκ έπαιζε με 9 παίκτες καθώς είχαν αποβληθεί οι Χαχούν (45+3′) και Μαρτίνιουκ (48′) και οι γηπεδούχοι είχαν πιο εύκολο έργο. Στο 53′ ο Κομτσενόφσκι έκανε τη σέντρα και ο Χλάντκι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 76′ έγινε το 2-0 με πλασέ του Κοτσέρχιν από κοντά ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ζόρια πέτυχε άλλα δύο τέρματα με τους Ιβανισένια (88′) και Σαγιαντμανές (92′) για να πάρει τη νίκη με 4-0.

ΖΟΡΙΑ: Βασίλι, Βέρνιντουμπ, Ιβανισένια, Φαβόροφ, Κομτσενόφσκι, Τσβεκ, Ναζάρινα, Κοτσέρχιν, Χλάντκι (81′ Σαγιαντμανές), Λούνεφ (73′ Πέροβιτς), Καμπάεφ