Ο Περέιρα αποβλήθηκε και η Παλμέιρας έχασε το Σούπερ Καπ (vid)

Η Παλμέιρας έχασε το Σούπερ Καπ της Βραζιλίας στα πέναλτι από Φλαμένγκο, με τον Αμπέλ Φερέιρα να διευθύνει από τις... κερκίδες, έχοντας αποβληθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Την ήττα γνώρισε στο βραζιλιάνικο Σούπερ Καπ η Παλμέιρας, καθώς η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα είδε την αντίπαλη ομάδα να επικρατεί με 6-5 στα πέναλτι και να κάνει δικό της τον τίτλο. Σε ένα αρκετά γεμάτο παιχνίδι, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια (2-2) με τη… ρώσικη ρουλέτα να κρίνει τον νικητή.

Η Παλμέιρας ωστόσο αγωνίστηκε για το μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης χωρίς προπονητή, καθώς ο πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ αποβλήθηκε από το 36ο λεπτό και έδινε οδηγίες από τις κερκίδες.

Έτσι η ομάδα του Φερέιρα έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει τον τρίτο φετινό της τίτλο, μένοντας στο Κύπελλο και στο Κόπα Λιμπερταδόρες…