Πρώτη ήττα για την Σπόρτινγκ (3-2)

Κάζο μεγατόνων για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας που ηττήθηκε με 3-2 από τη Σάντα Κλάρα.

Με «βόμβα» μεγατόνων ξεκίνησε η 17η αγωνιστική στην Primeira Liga. Η μέχρι πριν από την έναρξη του αγώνα εκ των ουραγών της βαθμολογίας (σ.σ. με 13 βαθμούς βρισκόταν οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού), Σάντα Κλάρα, υποχρέωσε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα (14-2-0 το ρεκόρ της πριν το παιχνίδι), με 3-2, παρότι μάλιστα τα «Λιοντάρια» προηγήθηκαν δύο φορές!

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 10΄ με τον Ραλφίνια, στο 30΄ ο Πάτριτς ισοφάρισε, αλλά στο 50΄ ο Σαράμπια έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ένα λεπτό μετά ο Λίνκολν έβαλε γρήγορο τέλος στους πανηγυρισμούς των παικτών της Σπόρτινγκ και στο 78΄ ο Ρικαρντίνιο «έγραψε» το τελικό 3-2, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Πλέον, η Πόρτο, έχει την «χρυσή» ευκαιρία να βρεθεί στο +3, αρκεί να επικρατήσει το Σάββατο (8/01) στην έδρα της Εστορίλ. Η ομάδα της Λισαβόνας τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπραγκάνκα στο 90΄+3 (είχε περάσει αλλαγή στο 83ο λεπτό).