Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Στα ημιτελικά με τεσσάρα οι «Πολίτες»

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 4-1 τη Σαουθάμπτον εκτός έδρας και έκλεισε θέση για τα ημιτελικά του FA Cup.

Στα ημιτελικά του FA Cup η Μάντσεστερ Σίτι που διέλυσε με 4-1 τη Σαουθάμπτον εκτός έδρας.

Στο 10ο λεπτό η Σαουθάμπτον είχε δοκάρι με τον Άρμστρονγκ, αλλά στο 12′ η Σίτι άνοιξε το σκορ με τον Ζέσους να δίνει ασίστ στον Στέρλινγκ που πλάσαρε για το 0-1. Στο 27′ η Σίτι είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Γκιντογκάν και στο 45+1’ ο Ελιουνούσι έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Λαπόρτ και κατέληξε στα δίχτυα της Σίτι για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι ήταν καταιγιστική και «καθάρισε» το ματς. Στο 61′ με πέναλτι ο Ντε Μπρόινε έκανε το 1-2, στο 75′ ο Φόντεν με σουτ λίγο έξω από την περιοχή έκανε το 1-3 και τέσσερα λεπτά μετά ο Μαχρέζ με πλασέ έκανε και το 1-4.

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Γουόκερ Πίτερς, Στίβενς, Σαλισού, Λιβραμέντο, Α.Άρμστρονγκ (83’ Ντζενεπό), Ρομέου, Λονγκ (63’ Μπρόια), Γουόρντ Πράουζ, Α.Άρμστρονγκ (63’ Άνταμς)

Μάντσεστερ Σίτι: Στέφεν, Γουόκερ, Κανσέλο (82’ Ζιντσένκο), Λαπόρτ (82’ Ακέ), Στόουνς, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις, Ρόδρι (82’ Φερναντίνιο), Στέρλινγκ, Ζέσους (63’ Μαχρέζ)