Κύπελλο Αγγλίας: Πρόκριση για την Άρσεναλ επί της Πόρτσμουθ (0-2)

Ο Παπασταθόπουλος σκόραρε, ο 19χρονος Ενκετιάχ σημείωσε το δεύτερο και η Άρσεναλ παρά τις αλλαγές πέρασε με ευκολία από την έδρα της Πόρτσμουθ.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε εύκολα με 2-0 της Πόρσμουθ εκτός έδρας, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο μάλιστα να χρίζεται σκόρερ.

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός άνοιξε το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημίχρονου, με όμορφο πλασέ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Με το υπέρ τους σκορ οι «κανονιέρηδες» πήγαν στα αποδυτήρια διώχνοντας το άγχος και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφτασαν σε ένα δεύτερο γκολ που απλοποίησε τα πράγματα. Ο 21χρονος φορ, Έντι Ενκετιάχ, που πήρε την ευκαιρία από τον Αρτέτα, δεν την άφησε να πάει χαμένη σκοράροντας στο 51’ και διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τους «κανονιέρηδες».