Σάλκε – Βέρντερ Βρέμης 1-3

Πρώτη νίκη για τη Βέρντερ Βρέμης στη φετινή Bundesliga καθώς επικράτησε εύκολα με 3-1 της τραγικής Σάλκε εκτός έδρας.

Εύκολο βράδυ είχε η Βέρντερ Βρέμης κόντρα στη Σάλκε αφού επικράτησε με 3-1 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Bundesliga. Από την άλλη, οι «βασιλικοί μπλε» έφτασαν τα 11 γκολ παθητικό σε δύο ματς, μετά την οκτάρα στην πρεμιέρα από την Μπάγερν και παραμένουν χωρίς νίκη για το πρωτάθλημα από τον περασμένο Ιανουάριο.

Η Βέρντερ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό όταν ο Σάρτζεντ πήρε την κεφαλιά από κόρνερ και ο Φίλκρουγκ από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Στο 37′ ο Φίλκρουγκ με κεφαλιά έκανε και το 2-0 για τη Βέρντερ.

Στο 69′ ο Φίλκρουγκ κέρδισε πέναλτι από τον Καμπάκ, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 3-0 ενώ η Σάλκε μείωσε τελικά με τον Ουθ στις καθυστερήσεις.

Σάλκε: Φέρμαν, Οτσίπκα, Σταμπουλί (46’ Σανέ), Κάμπακ, Ρούντι, Μασκαρέλ, Μπενταλέμπ, Μπουτζεγιάμπ, Ραμάν (46’ Ιμπίσεβιτς), Πατσιέντσια, Ουθ

Βέρντερ: Παβλένκα, Βελίκοβιτς, Γκέμπρε Σελάσι, Ογκούστινσον, Φριντλ, Μπιτενκούρ (68’ Γ.Εγκεστάιν), Κλάασεν (87’ Γκρος), Εμπόμ (90’ Οσάκο), Μ.Εγκεστάιν, Φίλκρουγκ (69’ Ζέλκε), Σάρτζεντ (87’ Τσονγκ)