Λειψία – Σάλκε 4-0 (vid)

Καταιγιστική η Λειψία, διέλυσε με 4-0 την Σάλκε, βυθίζοντας την στην τελευταία θέση της Bundesliga.

Επιστροφή στις νίκες για τη Λειψία και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο. Οι «ταύροι» ταπείνωσαν την τραγική Σάλκε, επικρατώντας με 4-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν εξ αρχής τις διαθέσεις τους, καθώς η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ της, χάνοντας και μερικές σημαντικές ευκαιρίες. Στο 31ο λεπτόν ο 19χρονος Μπόζντογκαν που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε, ωστόσο σε λάθος εστία, δίνοντας το προβάδισμα στη Λειψία.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ανχελίνιο έγραψε το 2-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, κόντρα στη Σάλκε που ήταν ανήμπορη.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και το τρίτο γκολ με τον Γουίλι Ορμπάν, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με 3-0 μπροστά.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τη Λειψία να κατεβάζει τον ρυθμό και τη Σάλκε να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο… Στο 80ο λεπτό ο Χάλσενμπεργκ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «ταύρων», κλείνοντας οριστικά τον εφιάλτη της Σάλκε…