Λεβερκούζεν – Άουγκσμπουργκ 3-1 : Τρίποντο με υπογραφή Αλάριο

Ο Λούκας Αλάριο πλήγωσε δύο φορές την Άουγκσμπουργκ, με τις «ασπιρίνες» να παίρνουν το τρίποντο (3-1) και να πιάνουν τετράδα.

Η Λεβερκούζεν «καθάρισε» (3-1) την Άουγκσμπουργκ και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Με τον Λούκας Αλάριο να είναι ο πρωταγωνιστής του ματς και να σημειώνει τα δύο από τα τρία τέρματα, οι «ασπιρίνες» έδωσαν συνέχεια στην αήττητη πορεία τους στην Bundesliga.

Στο 15ο λεπτό η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Φραμπέργεκρ και ο Αλάριο ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας από τα 11 βήματα για το 1-0.

Στο 48ο λεπτό ο Ντιαμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 51’ ο Καλιγκιούρι με ωραίο σουτ, έφερε το ματς στα ίσια.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν, είχαν ευκαιρίες, με τους Μπέιλι και Αλάριο να σημαδεύουν το δοκάρι του Γκίκιεβιτς

Τελικά, στο 74’ ο Αλάριο πήρε τη… ρεβάνς και με κεφαλιά, έδωσε το προβάδισμα στην Λεβερκούζεν.

Στο 90+3′ ο Γκικιεβιτς ανέβηκε στο κόρνερ, αλλά οι «ασπιρίνες» έφυγαν στην κόντρα και ο Μπέιλι μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Σ,Μπέντερ, Λ.Μπέντερ (36’ Ντράχοβιτς), Σίνκχράφεν, Ταπσόμπα, Παλάσιος (63’ Βιρτς), Μπαουμγκάρτλινγκερ, Αμίρι, Ντιαμπί, Αλάριο, Μπέιλι

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκιεβιτς, Φραμπέργκερ (81’ Γκάμι), Γκουβελέουβ, Ουντουοκάι, Χαν (46’ Βάρχας), Ιάγο, Γρουέθο, Καλιγκιούρι, Κεντίρα (81’ Ρίχτερ), Γκρέγκοριτς (46’ Γένσεν), Νιντερλέχνερ (74’ Στρομπλ).