Οι αλλαγές «καθάρισαν» για τη Λειψία, 3-0 τη Μπόχουμ

Η Λειψία πήρε τους τρεις βαθμούς στο τελευταίο 20λεπτο.

Το αρχικό σχέδιο της Λειψίας δεν απέδωσε και για 70 λεπτά η Μπόχουμ κρατούσε το «μηδέν». Ωστόσο, οι παίκτες που πέρασαν αλλαγή είχαν ψυχραιμία και πιο σωστές επιλογές και οδήγησαν τη γηπεδούχο στη νίκη!

Η Λειψία έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει νωρίτερα και χρειάστηκε να περιμένει τον Αντρέ Σίλβα στο 70’ για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς.

Η Μπόχουμ ανέβηκε πιο ψηλά και τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ενκουκού, επίσης νεοεισελθόντας, σκόραρε δύο φορές και διαμόρφωσε το 3-0.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Σιμακάν (80′ Λάιμερ), Γκβαρντιόλ, Άνταμς, Χαϊνταρά, Καμπλ (79′ Μορίμπα), Ανχελίνο (61′ Μουκιέλε), Ενκουνκού, Φόρσμπεργκ (69′ Σομποζλάι), Πόουλσεν (69′ Αντρέ Σίλβα)

ΜΠΟΧΟΥΜ: Ρίμαν, Μπόκχορν, Μάσοβιτς, Μπέλα-Κότσαπ, Σοάρες, Τέσε (82′ Οστερχάγκε), Λοσίγια, Ρεχμπετσάι (78′ Λόουεν), Αντβί-Αντζέι (78′ Πάντοβιτς), Ασάνο (77′ Μπλουμ), Χόλτμαν (73′ Πόλτερ)