Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χόφενχαϊμ 1-1

Στη «μάχη» με φόντο το ευρωπαϊκό όνειρο Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Χόφενχαϊμ έμειναν ισόπαλες (1-1).

Αίντραχτ Φρανκφούρτης και Χόφενχαϊμ ήθελαν απόψε Commerzbank-Arena μόνο το τρίποντο της νίκης για να μπορέσουν του χρόνου να… κουνήσουν το σεντόνι. Το τελικό 1-1 δεν βοήθησε καμία από τις δύο.

Πιο αναλυτικά, στα της αναμέτρησης, μετά το 0-0 του πρώτου 45λεπτου, ο Λούκα Γιόβιτς άνοιξε στο 49′ το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0) και ο Σερζ Γκνάμπρι έφερε το παιχνίδι στα ίσα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 για τους φιλοξενούμενους στο 56′!

Ο Σεμπάστιαν Χάλερ σημάδεψε στο 69ο λεπτό το δοκάρι του Όλιβερ Μπάουμαν κι έτσι η Άιντραχτ Φρανκφούρτης απώλεσε τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη και να απολαύσει την μοναξιά της  4ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga. Η Χόφενχαϊμ έμεινε εκτός ευρωπαϊκής ζώνης, στην 7η θέση με 43 βαθμούς, πίσω από την Μπάγερ Λεβερκούζεν του Παναγιώτη Ρέτσου.