Σαρωτική η Λεβερκούζεν (4-1) – Χωρίς νικητή στο Βόλφσμπουργκ (2-2)

Η Λεβερκούζεν διέλυσε με 4-1 τη Χέρτα και ελπίζει για Ευρώπη ενώ Βόλφσμπουργκ και Άιντραχτ έμειναν ισόπαλες με 2-2.

Η Λεβερκούζεν επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε εύκολα στην έδρα της τη Χέρτα Βερολίνου με 4-1, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν σαφώς καλύτερη και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της πρωτεύουσας.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι μεταξύ της Βόλφσμπουργκ και της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μαρμούς (10′), στη συνέχεια η Αϊντραχτ ανέλαβε τον έλεγχο του ματς και ανέτρεψε το σκορ μέσα σε τέσσερα λεπτά με τους Μουανί (22′) και Ντίκα (26′), αλλά το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκέρχαλτ στο 43ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Λειψία 2-1

(21΄ πέν. Ρόις, 39΄ Τσαν – 74΄ Φόρσμπεργκ)

Ουνιόν Βερολίνου-Κολωνία 0-0

Μάιντς-Χοφενχάιμ 1-0