Μπάγερν – Χέρτα 2-0: Οι Βαυαροί ξετύλιξαν το «δώρο» της Ντόρτμουντ και πάτησε ξανά στην κορυφή

Η Μπάγερν τα χρειάστηκε απέναντι στην ουραγό Χέρτα αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίστασή της με 2-0 στο Μόναχο και να επιστρέψει στην κορυφή της Bundesliga.

Ξανά στην κορυφή της Bundesliga της Μπάγερν…

Αν και τα χρειάστηκαν οι Βαυαροί έκαμψαν την αντίσταση της Χέρτα Βερολίνου με 2-0 και προσπέρασε ξανά την Ντόρτμουντ, απολαμβάνοντας την μοναξιά της κορυφής.

Οι Βαυαροί είχαν αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κομάν, Παβάρ, Γκνάμπρι και Μανέ ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Το γκολ που «ξεκλείωσε» την άμυνα της Χέρτα πέτυχε ο Γκνάμπρι με κεφαλιά ψαράκι, έπειτα από υπέροχη σέντρα του Κίμιχ.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Κόμαν δέκα λεπτά αργότερα, έπειτα από την δεύτερη ασιστ του Κίμιχ στο ματς.