Λειψία – Μπάγερν Μονάχου 2-2: Πήραν βαθμό οι Βαυαροί

Η Λειψία προηγήθηκε με 2-0 της Μπάγερν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι πρωταθλητές αντέδρασαν στο δεύτερο και πήραν τον βαθμό με 2-2.

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Λειψία και Μπάγερν που ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στη «Red Bull Arena» και βλέπουν πλέον την κορυφή της Bundesliga από το -3 και το -2 αντίστοιχα.

Οι «Ταύροι» άνοιξαν το σκορ στο 20′ όταν ο Σλάγκερ έβγαλε κάθετα στον Οπεντά που πέρασε τον Κιμ και πλάσαρε για το 1-0. Έξι λεπτά μετά ήρθε και το 2-0 με σουτ του Λουκεμπά από κοντά, αλλά οι Βαυαροί έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος. Ο Κέιν με πέναλτι στο 56′ έκανε το 2-1 και το 2-2 ήρθε στο 70′ με ωραία προσπάθεια και τελείωμα του Σανέ.

Λειψία: Μπλάσβιχ, Χένρικς (86’ Κλόστερμαν), Ράουμ, Λουκεμπά, Σιμακάν, Φόρζμπεργκ (72’ Μπαουμγκάρτνερ), Καμπλ (64’ Ζάιβαλντ), Σλάγκερ, Σίμονς, Πόουλσεν (73’ Σέσκο), Οπεντά (86’ Καρβάλιο)

Μπάγερν Μονάχου: Ουλράιχ, Ντέιβις, Ουπαμεκανό, Κιμ, Λάιμερ, Κίμιχ, Γκορέτσκα (46’ Γκερέιρο), Κομάν (46’ Τελ), Μουσιάλα (87’ Τσούπο Μοτίνγκ), Σανέ, Κέιν