Εμφατικό πέρασμα για την Ντόρτμουντ από την έδρα της Κολωνίας (0-4) – Νίκη εξάδας για την Φράιμπουργκ (3-2)

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με το άνετο 4-0 στην έδρα της Κολωνίας. Αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο τελικά η Φράιμπουργκ κατάφερε να πάρει μια νίκη με... άρωμα Ευρώπης κόντρα στην Χόφενχαϊμ (3-2).

Το δεύτερο διαδοχικό της τρίποντο πανηγύρισε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία πέρασε με το εμφατικό 4-0 από την έδρα της Κολωνίας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Μάλεν στο 12′. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι Βεστφαλοί κατάφεραν να κάνουν δύο τα τέρμα τους με σκόρερ τον Φύλκρουγκ, με το Μάλεν τρια λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μουκοκό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μεγάλη νίκη για Φράιμπουργκ

Το «θρίλερ» στο «Γιουρόπα Παρκ Στάντιον» ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την Φράιμπουργκ, με το τελικό 3-2 επί της Χοφενχάιμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «επιστρέψουν», αλλά πέντε λεπτά πριν το 90΄ η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ «βρήκε» το γκολ της νίκης με τον Σάλαϊ, παρότι στο 82΄ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκούλντε με δεύτερη κίτρινη.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής
Μάιντς – Ουνιόν αναβλήθηκε
Φράιμπουργκ – Χοφενχάιμ 3-2 (37′ Χόλερ, 55′ Γκρίφο, 85′ Σάλαϊ / 57′ Βέχορστ, 77′ Μπάιερ)
Κολωνία – Ντόρτμουντ 0-4 (12′, 61′ Μάλεν, 58′ πέν. Φίλκρουγκ, 90+2′ Μουκοκό)
Χαϊντενχάιμ – Βόλφσμπουργκ 1-1 (45+2′ αυτ. Γεντς / 7′ Τσέρνι)
Ντάρμστατ – Άιντραχτ 2-2 (61′ Γιούστβαν, 90+5′ Κλάρερ / 33′ Ενκουνκού, 51′ Κνάουφ)
Μπόχουμ – Στουτγκάρδη 1-0 (Μπέρο 50′)
20/01 19:30 Λειψία – Λεβερκούζεν
21/01 16:30 Μπάγερν – Βέρντερ
21/01 18:30 Γκλάντμπαχ – Άουγκσμπουργκ