Μπάγερν Μ. – Λεβερκούζεν 3-1

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε το 3/3 στη Μπουσντεσλίγκα αλλά η νίκη επί της Λεβερκούζεν με 3-1 επισκιάστηκε από τους τραυματισμούς των Τολισό και Ραφίνια

Με νίκη συνέχισε η Μπάγερν Μονάχου στη Μπουντεσλίγκα, με τη Λεβερκούζεν να είναι το τελευταίο της θύμα.

Ωστόσο η νίκη των Βαυαρών με 3-1 αποδείχτηκε «πύρρειος» καθώς τραυματίες αποχώρησαν από την αναμέτρηση ο Κορεντίν Τολισό και ο Ραφίνια.

Οι «ασπιρίνες» αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα με τον Βέντελ να ευστοχεί σε πέναλτι στο 5ο λεπτό. Η ομάδα του Μονάχου όμως αντέδρασε άμεσα και με τον Τολισό ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα. Στο 19′ ο Άριεν Ρόμπεν έκανε το 2-1 για την ανατροπή των Βαυαρών.

Με την Μπάγερν να είναι καλύτερη από τους φιλοξενούμενους, αλλά να μην μπορεί να μετατρέψει σε γκολ την ανωτερότητα της, το ματς έφτασε στο 89ο λεπτό όταν ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε το τελικό 3-1 σφραγίζοντας τη νίκη των Πρωταθλητών Γερμανίας.

Στα υπόλοιπα Γερμανικά παιχνίδια των 17:00 είχαμε

Ντίσελντορφ – Χόφενχαϊμ 2-1

(45’ Μοράλες, 88’ πεν. Λουκεμπάκιο / 86’ Νέλσον)

Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 2-1