Ντόρτμουντ – Νυρεμβέργη 7-0

Η Ντόρτμουντ ξέσπασε πάνω στη Νυρεμβέργη πετυχαίνοντας 7 γκολ με θεαματικό ποδόσφαιρο

Άστραψε και βρόντηξε η Μπορούσια Νόρτμουντ διαλύοντας την Νυρεμβέργη με το εμφατικό 7-0. Η Ντόρτμουντ πραγματοποίησε ένα ονειρικό δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας 5 γκολ με πολύ θεαματικό ποδόσφαιρο.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν επιθετικά από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με γκολ του Γιάκομπ Λάρσεν στο 9ο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έψαχναν το δεύτερο γκολ πριν την συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών. Ο Μάρκο Ρόις στο 32′ έδωσε προβάδισμα 2 γκολ στους γηπεδούχους , με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα από αυτά που θα μνημονεύει ο κόσμος της Ντόρτμουντ για αρκετά χρόνια. Την αρχή των γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έκανε ο Αχράφ Χακίμι στο 49ο λεπτό, με τον Ρόις να πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση 9 λεπτά αργότερα. Ο Μανουέλ Ακάντζι στο 74′ έκανε το 5-0, αλλά οι γηπεδούχοι δεν σήκωσαν το πόδι τους από το γκάζι. Ο Τζέιντον Σάντσο στο 85′ και ο Γιούλιαν Βάιγκλ στο 88′ ολοκλήρωσαν τον χορό των γκολ για την Ντόρτμουντ.