Βλέπει… αστεράκια η Γκλάντμπαχ

Τα «πουλάρια» διέλυσαν με 4-0 τη Μάιντζ και ανέβηκαν ξανά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Πιο πεισμωμένη από ποτέ να διεκδικήσει το εισιτήριο του Champions League είναι η Γκλάντμπαχ, καθώς οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 4-0 της Μάιντζ και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της Μπουντεσλίγκα.

Ο Γιόνας Χόφμαν ήταν πραγματικός «σόουμαν» για τους γηπεδούχους και σημειώνοντας χατ-τρικ συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Στο 21′ ο Γερμάνος μέσος άνοιξε το σκορ για τη Γκλάντμπαχ, μετά από ασίστ του Αζάρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ένα σούπερ δεκάλεπτο από τα «πουλάρια» ήταν αρκετό για να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Στο 53′ ο Χόφμαν πέτυχε και δεύτερο τέρμα, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Αζάρ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στους γηπεδούχους.

Το τελικό 4-0 πέτυχε ο πάλι ο Χόφμαν στο 63ο λεπτό, ολοκληρώνοντας μια σπουδαία εμφάνιση για την ομάδα του.

Πλέον η Γκλάντμπαχ βρίσκεται στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος στο -3 από την έτερη Μπορούσια.

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Λανγκ (81′ Γιάντσκε), Γκίντερ, Ελβέντι, Βέντιτ, Στρομπλ, Χόφμαν, Νόιχαους (70′ Ζακάρια), Αζάρ, Στιντλ (66′ Τραορέ), Πλεά

Μάιντζ: Μίλερ, Μπροσίνσκι, Μπελ, Νιακατέ, Καριθόλ, Κουντέ-Μαλόνγκ (59′ Λάτζα), Γκμπάμιν, Μπακού (77′ Μουενέ), Μποέτιους, Μπουρκάρντ (59′ Οζτουνάλι), Ματετά