Γκλάντμπαχ – Σάλκε 1-1

Γκλάντμπαχ και Σάλκε έμειναν στο 1-1 και έχασαν αμφότερες την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και να προσπεράσουν την Λειψία που βρίσκεται στη δεύτερη θέση.

Στο Borussia Park είδαμε ένα ματς μεταξύ δύο από τις πιο σταθερές ομάδες του πρωταθλήματος. Η 3η Σάλκε στην έδρα της 4ης Γκλάντμπαχ, δύο σύλλογοι που τρέχουν ένα πολύ καλό σερί αποτελεσμάτων. Και όπως συμβαίνει πολύ συχνά σε τέτοιες περιπτώσεις οι δυο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Γκλάντμπαχ σκόραρε με τον Κράμερ (24’), είχε ένα δοκάρι και άλλο ένα γκολ που όμως ακυρώθηκε (Στιντλ 38’). Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο δραστήρια η Σάλκε. Δεν κατάφερε να σκοράρει, όμως το έκανε η αντίπαλός της για αυτήν με τον Βέστεργκααρντ με αυτογκόλ να κάνει το τελικό 1-1 στο 62’.

Έτσι οι δυο ομάδες παίρνοντας από έναν βαθμό δεν άλλαξαν θέση στην βαθμολογία και έκαναν δώρο τη δεύτερη θέση στην Λειψία που αγωνίζονταν νωρίτερα.

Το 1-0 της Γκλάντμπαχ