Γκλάντμπαχ – Λειψία 1-3

Με χατ-τρικ του «δαιμονισμένου» Τίμο Βέρνερ, η Λειψία πέρασε εύκολα από την έδρα της Γκλάντμπαχ με 3-1 και μετράει 3 νίκες έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές.

Βέρνερ λαμπρός την οδηγεί! Η Λειψία δεν δυσκολεύτηκε κόντρα Γκλάντμπαχ, επικράτησε με 3-1 εκτός και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν εξαιρετικά σε μία σκληρή έδρα, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Τίμο Βέρνερ. Ο Γερμανός επιθετικός ήταν αυτός που στο 38′ με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του, ενώ δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, διπλασίασε με τον ίδιο τρόπο τα τέρματα της Λειψίας.

Η Γκλάντμπαχ κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις σε 1-2 με τον Εμπολό, την στιγμή όμως που έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, ο Βέρνερ σκόραρε για το τελικό 3-1, ολοκληρώνοντας το προσωπικό του χατ-τρικ.

Στους 9 βαθμούς πλέον η Λειψία που μετράει το απόλυτο μετά από τρεις αγωνιστικές, ενώ η Γκλάντμπαχ γνώρισε την πρώτη της ήττα την φετινή σεζόν και έμεινε στους 4 βαθμούς.