Κολωνία- Χόφενχαϊμ 1-2

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 98ο λεπτό, η Χόφενχαϊμ πέρασε από την έδρα της Κολωνίας και έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στην Bundesliga.

«Επεισοδιακή» ήταν η πρεμιέρα της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga μεταξύ της  Κολωνίας και της Χόφενχαϊμ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη στο 98′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λοκάντια και να ανεβαίνουν στη δεύτερη θέση.

Η Κολωνία άνοιξε το σκορ στο 34′ με τον Κόρντομπα, πηγαίνοντας με το 1-0 υπέρ τους στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω- κάτω, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκονται.

Ο Ανταμιάν ισοφάρισε στο 48ο λεπτό για την Χόφενχαϊμ σε 1-1, με τα υπόλοιπα λεπτά να κυλούν χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Στις καθυστερήσεις όμως άλλαξαν τα πράγματα, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρία για τη νίκη στο 93ο λεπτό και να υποπίπτουν σε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου.

Ύστερα από υπόδειξη VAR δόθηκε η εσχάτη των ποινών, με τον Λοκάντια να χαρίζει τη σπουδαία νίκη στους φιλοξενούμενους.