Μπάγερν Μονάχου – Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-0

Με μπροστάρη τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, η Μπάγερν διέσυρε με 4-0 τη Ντόρτμουντ και έδειξε στους υπόλοιπους ότι επιστρέφει στην «κανονικότητα».

Πριν μία βδομάδα η Μπάγερν δεχόταν πέντε γκολ στη Φρανκφούρτη και φαινόταν να παραπαίει. Μία εβδομάδα αργότερα η Μπάγερν ισοπέδωσε με 4-0 τη Ντόρτμουντ στο «Klassiker» και έδειξε ότι παραμένει το αφεντικό στη Γερμανία.

Από το πρώτο ημίχρονο οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 17′, όταν ο Λεβαντόφσκι εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Παβάρ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Μπάγερν είχε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ της ακυρώθηκε γκολ του Γκνάμπρι στο 39′ με τη χρήση VAR για οφσάιντ, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε ακόμα πιο αποφασισμένη και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σερζ Γκνάμπρι. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 76′ ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, ενώ ο Χούμελς στην επανεμφάνισή του στο Μόναχο αυτή τη φορά με τη φανέλα της Ντόρτμουντ δια μόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ.

Χαρακτηριστικό του ότι μόνο η Μπάγερν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο της «Allianz Arena» είναι το γεγονός πως τα σουτ στο 66ο λεπτό είναι 11-1 υπέρ των Βαυαρών, ενώ η πρώτη και τελευταία αξιοσημείωτη τελική της Ντόρτμουντ σημειώνεται στο 69′  με σουτ του Πάκο Αλκάθερ.