Λειψία- Ουνιόν Βερολίνου 3-1

H Λειψία μπήκε με «φόρα» και στο 2020, ανέτρεψε το προβάδισμα της Ουνιόν από το ημίχρονο με χατ-τρικ του Βέρνερ (3-1) και αύξησε τη διαφορά στο +5 από την δεύτερη Γκλάντμπαχ.

Η Λειψία πέτυχε μεγάλη ανατροπή στην πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου (18η), νίκησε 3-1 την Ουνιόν Βερολίνου με ανατροπή και αύξησε στο +5 την διαφορά από την δεύτερη Γκλάντμπαχ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Ταύρους» ο Τίμο Βέρνερ, που σημείωσε δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και έφτασε τα 20 στην Bundesliga, ξεπερνώντας τον Λεβαντόφσκι στην πρώτη θέση των σκόρερ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Νάιγκελσμαν μετράει πλέον 8 νίκες στα τελευταία 9 ματς (έχει και μια ισοπαλία με την Ντόρτμουντ), «καλπάζει» στο ρετιρέ της βαθμολογίας και κάνει όνειρα τίτλου.

Και όμως τίποτα δεν σε προδιάθετε για το τελικό αποτέλεσμα, καθώς οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μπάλτερ στο 10′ και έδειχναν ικανοί να κάνουν τη ζημιά.

Στο δεύτερο μέρος όμως άλλαξαν όλα. Ο Βέρνερ ισοφάρισε σε 1-1 στο 51′ και ο Σάμπισερ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους έξι λεπτά αργότερα. Η Λειψία δεν επαναπαύτηκε και με τον Βέρνερ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έφτασαν στο τελικό 3-1.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Χάλστενμπεργκ, Μουκιελέ, Κλόστερμαν, Ενκουνκού (79’ Αϊνταρά), Λάιμερ, Σάμπιτζερ, Άνταμς (86’ Ιλσάνκερ), Βέρνερ, Σικ (68’ Πόουλσεν).

ΟΥΝΙΟΝ: Γκίκιεβιτς, Σούμποτιτς, Λέντς, Φρίντριχ, Γκέντνερ, Πάρενσεν, Ριέρσον, Άντριχ, Μπίλτερ, Άντερσον (75’ Ουτζά), Ίνγκβαρτσεν (71’ Μαλί).