Μπάγερν Μονάχου – Σάλκε 5-0

Η Μπάγερν Μονάχου πέτυχε μία εύκολη νίκη επί της Σάλκε με 5-0 και έτσι βρίσκεται πλέον στο -1 από την κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Η Μπάγερν Μονάχου ήξερε πριν από το ματς με τη Σάλκε ότι με νίκη θα πλησίαζε στον 1 βαθμό την πρωτοπόρο Λειψία και φυσικά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη βάζοντας 5 γκολ στους «βασιλικούς μπλε», μία βδομάδα μετά τα 4 τέρματα στο Βερολίνο επί της Χέρτα.

Το σκορ άνοιξε νωρίς για τους Βαυαρούς, αφού μόλις στο 6ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Πέρισιτς και έκανε 1-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Μίλερ, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50ο επτό ο Γκορέτσκαμε υπέροχο βολ πλανέ έκανε το 3-0. Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αλκάνταρα να σκοράρει μετά από ασίστ του Λεβαντόφσκι, ενώ το σκορ «έκλεισε» ο Γκνάμπρι στο 89′, μετά από λάθος του Σούμπερτ.