Λειψία – Γκλάντμπαχ 2-2

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία κατάφερε να μην χάσει από την Γκλάντμπαχ, ωστόσο «έπεσε» στη δεύτερη θέση πίσω από τη Μπάγερν.

Η Λειψία βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Γκλάντμπαχ με 0-2, κατάφερε με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος να μην χάσει, ωστόσο η ισοπαλία την ρίχνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από 20 αγωνιστικές.

Στο 24ο λεςπτό της αναμέτρησης ο Πλεά έβαλε μπροστά στο σκορ τα «πουλάρια», ενώ στο 35′ ο Χόφμαν έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Γκλάντμπαχ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής της Λειψίας, Γιούλιαν Νάγκελσμαν, έκανε διπλή αλλαγή με τον Πάτρικ Σικ 4 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο να σκοράρει και να κάνει ο 2-1, μετά από λάθος του Ζόμερ.

Στο 61′ οι αριθμητικές ισορροπίες του ματς άλλαξαν καθώς ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της Γκλάντμπαχ, Αλεσάν Πλεά, αποβλήθηκε με δύο κίτρινες για διαμαρτυρία. Η Λειψία πίεσε και κατάφερε να σώσει τον βαθμότης ισοπαλίας στο 90ο λεπτό με τον Νκουνκού.

Ωστόσο με την ισοπαλία αυτή η Μπάγερν Μονάχου πέρασε στην πρώτη θέση με 42 βαθμούς μετά τη νίκη επί της Μάιντζ, ενώ η Λειψία έμεινε στους 41, με τις Ντόρτμουντ και Γκλάντμπαχ να έχουν από 39.