Σάλκε – Λειψία 0-5

Η Λειψία είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στη Σάλκε, επικράτησε με 5-0 των «βασιλικών μπλε» και παρέμεινε έναν πόντο πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου

Η Λειψία ήθελε τη νίκη για να επανέλθει σε… απόσταση βολής από τη Μπάγερν Μονάχου. Έφτασε σε αυτήν με τρόπο ευκολότερο απ’ ότι περίμενε, αφού ισοπέδωσε τη Σάλκε εκτός έδρας με 5-0, ανοίγοντας, μάλιστα, το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν μπήκε στο γήπεδο πολύ δυνατά, έχονταςς και ψυχολογία μετά την επικράτηση επί της Τότεναμ με 1-0 για τους «16» του Champions League, και κατάφερε να ανοίξει το σκορ  μόλις στο 1ο λεπτό με τρομερό σουτ του Μαρσέλ Σάμπιτζερ. Οι «ταύροι» συνέχισαν να πιέζουν, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους από το 31′ έως το 34′, όμως το 1-0 του ημιχρόνου άφηνε κάποιες ελπίδες στους παίκτες της Σάλκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νάγκελσμαν ήταν καταιγιστική και σκόραρε τέσσερις φορές, με τους Βέςρνερ (61′), Χάλστενμπεργκ (68′), Ανχελίνο (80′) και Φόρσμπεργκ (89′), δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή της.