Χόφενχαϊμ – Μπάγερν Μονάχου 0-6

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 6-0 εκτός έδρας της Χόφενχαϊμ σε ένα ματς όπου δεν είχε στη σύνθεσή της τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Το ματς διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά λόγω πανό των οπαδών των Βαυαρών, Με νίκες συνέχισαν Ντόρτμουντ, Μάιντζ και Γκλάντμπαχ.

Στο πρώτο παιχνίδι χωρίς τον τραυματία Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στη σύνθεση της, η Μπάγερν πέτυχε 6 τέρματα στην έδρα της Χόφενχαϊμ, επικρατώντας εύκολα με 6-0 εκτός έδρας. Ωστόσο, το ματς σημαδεύτηκε από τη διακοπή του στο 76ο λεπτό, λόγω υβριστικού πανό που ανέβασαν οι οπαδοί των Βαυαρών για τον ιδιοκτήτη της Χόφενχαιμ, Ντίτμαρ Χοπ.

Το σκορ για την ομάδα του Χάνσι Φλικ άνοιξε ο Γκνάμπρι στο 2′. Στο 7′ ο Κίμιχ έκανε το 2-0, ενώ στο 15′ ο αντικαταστάτης του Λεβαντόφσκι, Ζίρκζε, έκανε το 3-0. Το 4-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου, διαμόρφωσε ο Κουτίνιο στο 33′. Ο Βραζιλιάνος στο 47′ και ο Γκορέτσκα στο 62′ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ για τη Μπάγερν, η οποία παρέμεινε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Ένα γκολ του Τζέιντον Σάντσο στο 15′ έπειτα από ασίστ του Τόργκαν Αζάρ ήταν αρκετό για τη Ντόρτμουντ, προκειμένου να επικρατήσει της Φράιμπουργκ και να διατηρηθεί στο -4 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Άουγκσμπουργκ και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από τη δεύτερη θέση. Ύστερα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο Μπενσεμπαϊνί και Στιντλ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στα «πουλάρια». Ο Λόβεν μείωσε για τους γηπεδούχους, όμως ο Στιντλ διεύρυνε ξανά το προβάδισμα της Γκλάντμπαχ. Ο πρώην ερυθρόλευκος, Άλφρεντ Φινμπόγκασον απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή πέτυχε η Μάιντζ επί της Πάντερμπορν, χάρη σε τέρματα των Κουάισον και Ονισίβο.