Λειψία – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-1

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν υποχρέωσε σε εντός έδρας ισοπαλία τη Λειψία, η οποία έμεινε πλέον στο -3 από την κορυφή και τη Μπάγερν Μονάχου.

Η Λειψία χρειαζόταν τη νίκη για να διατηρηθεί στο -1 από τη Μπάγερν Μονάχου. Η Λεβερκούζεν από την άλλη ήθελε να «πιάσει» την Γκλάντμπαχ στην τέταρτη θέση, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο. Τελικά οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1.

Το ματς είχε ρυθμό, αλλά όχι πάρα πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Χάβερτς, ο Μπέιλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Η Λειψία απάντησε άμεσα, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Πάτρικ Σικ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χραντέτσκι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νκουνκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, ωστόσο οι δύο ομάδες τα «χάλαγαν» στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει μέχρι το τέλος του αγώνα.