Χέρτα Βερολίνου – Ουνιόν Βερολίνου 4-0

Η Χέρτα σημείωσε τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψε σε περίπατο το... υποτιθέμενο ντέρμπι απέναντι στην Ουνιόν

Υπόθεση… δύο λεπτών. Τόσα χρειάστηκε η Χέρτα Βερολίνου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για να σημειώσει δύο τέρματα και επί της ουσίας να… καθαρίσει το ντέρμπι του Βερολίνου απέναντι στην Ουνιόν, της οποίας επικράτησε με …

Μετά από ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες και να τελειώνει με 0-0, η Χέρτα μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο. Και με γκολ στο 51′ με τον Ιμπίσεβιτς και στο 52′ με τον Λουκεμπάκιο κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 απέναντι στους φιλοξενούμενους.

Στο 61′ μάλιστα, η Χέρτα σημείωσε και τρίτο τέρμα με τον Κούνια να σκοράρει και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. H Χέρτα δε σταμάτησε εκεί, αφού στο 77′ ο Ντέντρικ Μπογιατά με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε για τέταρτη φορά την μπάλα τα δίχτυα της Ουνιόν.

Με αυτή τη νίκη η Χέρτα έφτασε στους 34 βαθμούς, με την Ουνιόν να παραμένει στους 30.