Ολυμπιακός : Η Αγγλία πλέον δεν τον τρομάζει… (vids)

Από τις 12 σερί ήττες, ο Ολυμπιακός στις πέντε τελευταίες επισκέψεις του στην Αγγλία μετράει δύο νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες που θα μπορούσε κάλλιστα να αποφύγει. Η Σίτι είναι κάτι διαφορετικό βεβαίως αλλά…

Να ξεκαθαρίσουμε πως η… προϊστορία δεν παίζει μπάλα. Όταν συμβαίνει όμως κάτι κατ΄ επανάληψη μπορεί να σε οδηγήσει σε συμπεράσματα που βεβαίως όταν η μπάλα κυλήσει στο χορτάρι μπορούν να πάνε περίπατο.

Ήταν όμως μια πραγματικότητα ότι ο Ολυμπιακός όποτε βρισκόταν στο Νησί μέχρι και τον αγώνα με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ το 2014 έχανε με… κάτω τα χέρια.

Όπως είναι μια πραγματικότητα πως από τότε και μετά, στα πέντε ματς που έχει δώσει ο Ολυμπιακός στην Γηραιά Αλβιώνα έχει αλλάξει για τα καλά το χαρτί.

Τι συνέβαινε μέχρι το Ολντ Τράφορντ και εκείνο το βασανιστικό 3-0 που τον άφηνε άδοξα εκτός προημιτελικών;

12 σερί ήττες με γκολ 37-3! Το λες και… κατηφόρα δίχως τέλος. Το Νησί τρόμαζε τον Ολυμπιακό. Όλα αυτά μέχρι το Ολντ Τράφορντ. Από την σεζόν 2015-16 τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός από εκεί που δεν… ταξίδευε στην Αγγλία έχει να επιδείξει πλέον σε πέντε αγώνες τα τελευταία χρόνια, δύο νίκες, μια ισοπαλίες και δύο ήττες που κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί.

Η αλλαγή στη… μοίρα του Ολυμπιακού στο Νησί ήρθε εκείνο το μαγικό βράδυ στο «Έμιρειτς» για την δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Ήταν 29 Σεπτεμβρίου 2015 και ο Ολυμπιακός νικούσε 3-2 την Άρσεναλ!

Τρία χρόνια μετά, το καλοκαίρι του 2018 ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Αγγλία για να παίξει με την Μπέρνλι και να υπερασπιστεί το 3-1 στο Καραισκάκη ώστε να μπει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Στο χάραμα της εποχής Πέδρο Μαρτίνς στο λιμάνι.

Το 1-1 έφερε την πρόκριση και κράτησε αήττητο τον Ολυμπιακό που επέστρεψε στην Αγγλία την περσινή σεζόν, παίζοντας τρεις φορές. Με την Τότεναμ προηγήθηκε 2-0 με την… τσαλιμιά του Μεριά να δίνει την ευκαιρία στους Άγγλους να μειώσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και να ισοφαρίσουν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με ένα γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 4-2 από την Τότεναμ, αποτέλεσμα που δεν του άξιζε στο Λονδίνο που κάτι του χρωστούσε. Λίγο καιρό μετά, επέστρεψε για να αντιμετωπίσει την Άρσεναλ και να «τελειώσει» ξανά μέσα στο «Έμιρειτς» με το επικό 2-1 στην παράταση με το γκολ του Ελ Αραμπί στο φινάλε.

Η Γουλβς ήταν η επόμενη και τελευταία μέχρι απόψε αντίπαλος του Ολυμπιακού από την Αγγλία με την ήττα 1—0 να τον φέρνει εκτός προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ, μια ήττα που ήρθε κυρίως εξαιτίας των κάκιστων διαιτητικών αποφάσεων.

Το βράδυ της Τρίτης ο Ολυμπιακός έχει ίσως την πιο δύσκολη αποστολή που είχε ποτέ στο Νησί. Σίγουρα την πιο δύσκολη των τελευταίων χρόνων, απέναντι στην ομάδα του δισεκατομμυρίου του Πεπ Γκουαρντιόλα. Ο Ολυμπιακός έχει αλλάξει τη μοίρα του στην Αγγλία που πλέον δεν τον τρομάζει. Η Σίτι βεβαίως είναι κάτι διαφορετικό. Τα υπόλοιπα αύριο το βράδυ στο «Ιτιχάντ».

Το 12-0 στην Αγγλία…