Ρωσικός θρίαμβος με ολλανδική… βοήθεια (vid)

Στο άλλο ματς του 5ου Ομίλου η Σπαρτάκ Μόσχας υποδέχθηκε την Σεβίλλη.Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο οι Ρώσοι με τον Κουίνσι Πρόμες σε οργιώδη κατάσταση διέσυραν τους Σεβιγιάνους για το τελικό 5-1. Στο πρώτο ημίχρονο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στην αναμέτρηση. Το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο […]

Στο άλλο ματς του 5ου Ομίλου η Σπαρτάκ Μόσχας υποδέχθηκε την Σεβίλλη.Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο οι Ρώσοι με τον Κουίνσι Πρόμες σε οργιώδη κατάσταση διέσυραν τους Σεβιγιάνους για το τελικό 5-1.

Στο πρώτο ημίχρονο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στην αναμέτρηση. Το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο με λιγοστές καλές φάσεις. Στην πρώτη αξιόλογη των γηπεδούχων, σε μια επιθετική ενέργεια των Ρώσων από τα δεξιά ο Εστσένκο βρήκε με σέντρα τον Προμές που με καρφωτή κεφαλιά στην κίνηση νίκησε τον Σέρχιο Ρίκο για το 1-0 των γηπεδούχων. Η μπαρουτοκαπνισμένη όμως Σεβίλλη βρήκε τη λύση και έφερε το ματς στα ίσα στο 30’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ Ο Κιάερ νίκησε τους αμυντικούς και έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε… κοσμογονία. Οι γηπεδούχοι απασφάλισαν βρήκαν μπόσικους τους Σεβιγιάνους και κατάφεραν να πετύχουν τέσσερα γκολ στο βαρύ τελικό 5-1. Ο Σκόρερ του πρώτου τέρματος Πρόμες, έγινε δημιουργός, με τον Μελγαρέχο να κάνει το 2-1 στο 58’, ενώ εννιά λεπτά αργότερα έγινε το 3-1 με τον Γκλουσάκοβ να σκοράρει με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει και οι Ρώσοι δεν επαναπάυτηκαν. Ο δήμιος της Σεβίλλης απόψε Πρόμες χτύπησε άλλες δυο φορές για το τελικό 5-1. Στο 74’ έδωσε στον Λουίζ Αντριάνο με ασίστ την ευκαιρία να κάνει το 4-1, ενώ στο 90’ μετά από μια τρελή κούρσα βρέθηκε προ του Σέρχιο Ρίκο τον οποίο νίκησε με ένα πλασέ για το τελικό 5-1, αποτέλεσμα που έβαλε την Σπαρτάκ σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι Συνθέσεις:

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: Σελίκοβ – Εστσένκο, Τασί, Ντζίκιγια, Κομπάροβ – Φερνάντο, Γκλουσάκοβ – Σαμέντοβ (Μελγαρέχο 25’), Ποπόβ (Πάσαλιτς 57’), Πρόμες – Αντριάνο

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο – Μερκάδο, Κιάερ Λενγκλέ, Εσκουδέρο – Μπανέγα Πιζάρο, Κρον Ντελί (Βάσκες 68’) – Νολίτο (Νάβας 76’), Μπεν Γεντέρ (Μουριέλ 82’), Σαράμπια