Champions League : Τα ρεκόρ της ημιτελικής φάσης και ο Παναθηναϊκός

Τα παιχνίδια των ημιτελικών του Champions League ξεκινούν απόψε το βράδυ και to10.gr σας βάζει στο κλίμα.

Σήμερα (24/4) και την Τετάρτη (25/4) διεξάγονται οι πρώτοι αγώνες των ημιτελικών του Champions League. Μπάγερν – Ρεάλ Μαδρίτης και Λίβερπουλ – Ρόμα αναμετρούνται με στόχο ένα καλό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς.

Τρεις φορές έχει συμμετάσχει ελληνική ομάδα στην ημιτελική φάση της κορυφαίας διοργάνωσης, εάν συμπεριληφθεί και το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Και τις τρεις φορές, ήταν ο Παναθηναϊκός, ξεκινώντας από την σεζόν 1970-71, όταν έφτασε στον τελικό απέναντι στον Αγιαξ (νίκησαν με 2-0 οι Ολλανδοί) και στην συνέχεια την σεζόν 1984-85 όταν αποκλείστηκε από την Λίβερπουλ με δύο ήττες (4-0 εκτός και 1-0 εντός). Στο Champions League την περίοδο 1995-96, με αντίπαλο τον Αγιαξ. Τότε ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 μέσα στο Αμστερνταμ, αλλά έχασε με 3-0 στην Αθήνα, μένοντα εκτός.

Τα ρεκόρ των ημιτελικών του Champions League:

Περισσότερες συμμετοχές: 19 – Κριστιάνο Ρονάλντο (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ρεάλ Μαδρίτης)
Περισσότερα γκολ (συνολικά): 13 – Κριστιάνο Ρονάλντο (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ρεάλ Μαδρίτης)
Περισσότερα γκολ σε ημιτελικό: 4 – Ρόμπερτ Λεβαντόφκσι (Ντόρτμουντ-Ρεάλ Μαδρίτης 24.4.2013)
Περισσότερες συμμετοχές σε ημιτελικά: 13 – Ρεάλ Μαδρίτης
Περισσότερες συνεχής παρουσίες: 8 – Ρεάλ Μαδρίτης (2010/11-)
Περισσότερες νίκες: 11 – Μπάγερν Μονάχου
Περισσότερες ήττες: 9 – Ρεάλ Μαδρίτης
Καλύτερη επίθεση:31 γκολ – Ρεάλ Μαδρίτης
Χειρότερη άμυνα: 27 γκολ – Μπαρτσελόνα, Μπάγερν Μονάχου
Μεγαλύτερη νίκη: Μπάγερν-Μπαρτσελόνα 4-0 (23.4.13), Μπάγερν Μονάχου-Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (29.4.14)
Μεγαλύτερη νίκη (συνολικά): Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 7-0 (4-0, 3-0/2012-13)
Περισσότερα γκολ σε δύο ματς:10 – Γουβέντους-Μονακό ( 4-1,2-3/ 1997-98)
Μεγαλύτερος σε ηλικία παίκτης: 41 ετών και 206 ημερών – Μαρκ Σβάτσερ (Τσέλσι-Ατλέτικο Μαδρίτης/30.4.14)
Μεγαλύτερος σε ηλικία σκόρερ: 37 ετών και 148 ημερών – Ράιαν Γκιγκς (Σάλκε-Μάντσεστερ Γιουναίτεντ 0-2/26.4.11)
Νεότερος σε ηλικία παίκτης: 17 ετών και 226 ημερών – Τζούλιαν Ντράξλερ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ -Σάλκε/4.5.11)
Νεότερος σε ηλικία σκόρερ: 18 ετών και 140 ημερών – Κιλιάν Μπαπέ (Γιουβέντους-Μονακό 2-1/9.5.17)
Πρόκριση που κρίθηκε στην παράταση: Λίβερπουλ -Τσέλσι 1-1, Τσέλσι-Λίβερπουλ 3-2 στην παράταση (2007/8)
Πρόκριση που κρίθηκε στα πέναλτι: Τσέλσι-Λίβερπουλ 1-0, Λίβερπουλ-Τσέλσι 1-0/ 4-1 στα πέαναλτι(2006-7) και Μπάγερν-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1, Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάγερν 2-1/ 1-3 στα πέναλτι (20011-12)