Όταν ο Μέσι γινόταν… άντρας στην Ευρώπη, κόντρα στον Παναθηναϊκό (vid)

Σαν σήμερα πριν 13 χρόνια ο Αργεντινός σούπερ σταρ άνοιγε λογαριασμό στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση

Απέναντι στον Παναθηναϊκό έμελλε ένας από τους σπουδαιότερους σκόρερ της Ιστορίας να «σπάσει το ρόδι» στο Champions League. Ο λόγος φυσικά για τον Λιονέλ Μέσι.

Τη σεζόν 2005-06 ο Παναθηναϊκός είχε κληρωθεί στον ίδιο όμιλο με τη Μπαρτσελόνα. Μετά από ένα αξιοπρεπέστατο 0-0 στο ΟΑΚΑ, οι παίκτες του Αλμπέρτο Μαλεζάνι ταξίδεψαν στη Βαρκελώνη και το «Καμπ Νόου».

Τα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ο Μαρκ Φαν Μπόμελ είχε ανοίξει το σκορ, ενώ 11 λεπτά αργότερα ο Σάμουελ Ετό είχε διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο το εκκολαπτόμενο αστέρι των Ισπανών εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Δάρλα μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το 3-0.

Μπορεί ο 18χρονος τότε επιθετικός να «ξέκλεψε» λίγη δόξα από τα τεράστια ονόματα του συλλόγου (Ροναλντίνιο και Ετό) κάνοντας τα πρώτα βήματά του στην Ευρώπη, όμως 104 γκολ αργότερα o θρύλος της Μπαρτσελόνα τους έχει ξεπεράσει προ πολλού.