Χαμός στην Ολλανδία με ακυρωθέν νικητήριο γκολ της Φέγενορντ (vid)

Αρκετή σκόνη έχει σηκώσει στην Ολλανδία, η απόφαση του διαιτητή να ακυρώσει γκολ του Σαντιάγκο Χιμένεθ που θα έδινε στην Φέγενορντ την νίκη μέσα στην έδρα της Ναϊμέγκεν!

Σάλος έχει ξεσπάσει στην Ολλανδία με ένα σφύριγμα, το οποίο αναμένεται να φέρει ανατροπές στην κορυφή του πρωταθλήματος. Πιο συγκεκριμένα η Φέγενορντ ήταν έτοιμη να ανοίξει το «δώρο» των Άγιαξ και Αϊντχόφεν (στραβοπάτησαν και οι δύο) και να περάσει μόνη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ωστόσο έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Ναϊμέγκεν, με τους ανθρώπους της Φέγενορντ να είναι έξαλλοι με την διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σίλεσεν εκτέλεσε βολέ πάνω στον Χιμένεθ, ο οποίος βρισκόταν σε απόσταση δύο μέτρων μακριά του. Ο Μεξικανός στόπαρε και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, με τον διαιτητή να δίνει φάουλ, σε μια απόφαση που έχει ξεσηκώσει θύελλα τις τελευταίες ώρες στην Ολλανδία.