Γερμανία – Ολλανδία 2-4

Η Ολλανδία δεν «μάσησε» από το γρήγορο γκολ της Γερμανίας και με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, παίρνοντας τη νίκη με 4-2.

Η Ολλανδία δεν ξεχνά! Έξι μήνες μετά την εντός έδρας ήττα από τους Γερμανούς με 3-2 πάλι για τα προκριματικά του Euro 2020, οι «Οράνιε» φρόντισαν να πληρώσουν τους αντιπάλους τους με το ίδιο νόμισμα, προσθέτοντας και… ακόμη ένα γκολ.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν δεν δεν «μάσησε» από το γρήγορο γκολ της Γερμανίας και με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, παίρνοντας τη νίκη με 4-2.

Η «Mannschaft» ήταν αυτή που άνοιξε τον… χορό των γκολ, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Γκνάμπρι. Παρά το ιδανικό ξεκίνημα των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι τόσο σε όλο το πρώτο μέρος, όσο και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι Ολλανδοί είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφεραν στα πρώτα 45′ να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μάνουελ Νόιερ.

Και αν στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι είχε μόλις 1 γκολ, στο δεύτερο έγινε… χαμός.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν κατάφερε μέσα σε 7 λεπτά να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, χάρη σε τέρμα του Ντε Γιονγκ (59′) και αυτογκόλ του Ταχ (66′) και να μπει αυτή σε θέση οδηγού.

Η απάντηση της Γερμανίας δεν άργησε να έρθει ωστόσο. Στο 72′ ο Ντε Λιχτ βρήκε άθελα του την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας του και ο Τόνι Κροος από το σημείο του πέναλτι έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (2-2).

Στο 79′ οι «Οράνιε» έκρυψαν την μπάλα και ο Μάλεν την εμφάνισε στα δίχτυα του Νόιερ, δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του. Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Βαϊνάλντουμ πρόσθεσε και αυτός το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2, υπογράφοντας μία πολύ μεγάλη νίκη για την Ολλανδία.

Γερμανία: Νόιερ, Ζίλε, Γκίντερ (84′ Μπραντ), Κίμιχ, Τα, Κλόστερμαν, Σουλτς, Κροος, Γκνάμπρι, Ρόις (61′ Γκουντογκάν), Βέρνερ (61′ Χάβερτς).

Ολλανδία: Σίλεσεν, Μπλιντ, Φαν Ντάικ, Ντάμφρις (58′ Πρέπερ), Ντε Λιχτ, Βαϊνάλντουμ, Ντε Ρουν (58′ Μάλεν), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Μπάμπελ (81′ Ακε), Ντεπάι, Πρόμες.