Νορβηγία-Ισπανία 1-1

Οι Ισπανοί άφησαν δύο βαθμούς στη Νορβηγία (1-1) χωρίς ουσιαστικό αρνητικό αντίκτυπο όμως, με τον Ελαμπντελαουί να είναι βασικός για τους γηπεδούχους, ενώ η Αρμενία έχασε σπουδαία ευκαιρία να «πιάσει» τη Φινλανδία στη 2η θέση του ομίλου μας καθώς έμεινε στο 1-1 με το Λιχτενστάιν. Εύκολη νίκη με 4-0 για τη Σουηδία στη Μάλτα.

Η Νορβηγία… αιφνιδίασε την Ισπανία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων καθώς ισοφάρισε στο τέλος σε 1-1 με τον Τζόσουα Κινγκ και παραμένει ζωντανή στο… κυνήγι της 2ης θέσης του ομίλου που δίνει και πρόκριση.

Η «φούρια ρόχα», η οποία ουσιαστικά έχει… σφραγίσει την πρωτιά, προηγήθηκε με γκολ του Σαούλ στο 47′, αλλά στο 94′ ο Κινγκ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα και έδωσε παράταση στην οριστική πρόκριση της Ισπανίας στα τελικά του Euro 2020. Να σημειωθεί επίσης ότι το πέναλτι το κέρδισε ο Ομάρ στις καθυστερήσεις από τον Κέπα, με τον μπακ του Ολυμπιακού να είναι καθοριστικός παράγοντας για τον «χρυσό» βαθμό που πήρε η Νορβηγία.

H Σουηδία για τον ίδιο όμιλο πέρασε… αέρα από τη Μάλτα με σκορ 4-0, ενώ η Ρουμανία λίγο νωρίτερα επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας των Νησιών Φερόε.

Τα αποτελέσματα 7ης αγωνιστικής:

Νήσοι Φερόε-Ρουμανία 0-3 (74’ Πούσκας, 83’ Μιτρίτα, 90+4’ Κεσέρου)

Νορβηγία-Ισπανία 1-1 (90+4’ πεν. Κινγκ – 47’ Σαούλ)

Μάλτα-Σουηδία 0-4 (11’ Ντάνιελσον, 58’ πεν., 71’ πεν. Σ. Λάρσον, 66’ αυτ. Άγκιους)

Νήσοι Φερόε-Μάλτα (21:45)

Για τον όμιλο της Εθνικής μας, η Αρμενία απώλεσε δύο σημαντικότατους βαθμούς στο Βαντούζ, καθώς έμεινε στο 1-1 με το Λιχτενστάιν. Ο Μπαρσεγιάν άνοιξε το σκορ στο 19′, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τον δεύτερο βαθμό τους στον όμιλο με το γκολ του Γιάνικ Φρικ στο 72′.