Κύπρος – Σκωτία 1-2

Η Σκωτία επικράτησε με 2-1 της Κύπρου στο «ΓΣΠ» και ανέβηκε στην τρίτη θέση του ένατου ομίλου, ξεπερνώντας την αποψινή της αντίπαλο.

Η Σκωτία επικράτησε με 2-1 της Κύπρου για την ένατη αγωνιστική του ένατου γκρουπ των προκριματικών του EURO 2020 και ανέβηκε εκείνη στην τρίτη θέση του ομίλου.

Οι Σκωτσέζοι ευτύχησαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ με τον Κρίστι μόλις στο 12′. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες για να αλλάξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47′ η Κύπρος έφτασε στην ισοφάριση με τον Εφραίμ, ωστόσο η χαρά των Κυπρίων δεν κράτησε πολύ αφού στο 53′ ο ΜακΓκίν ξανάδωσε προβάδισμα στους Σκωτσέζους. Έκτοτε η Κύπρος πήρε τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ με το 1-2 να παραμένει ως το τέλος του αγώνα.