Γαλλία- Τουρκία 1-1

Γαλλία και Τουρκία έμειναν στο 1-1 στο «Stade de France», ισοβαθμώντας στην κορυφή, με την Ισλανδία να πλησιάζει στο -4. Θριάμβευσε η Ουκρανία απέναντι στον Φερνάντο Σάντος, «εξάρα» των Άγγλων στην Βουλγαρία.

Σε ένα παιχνίδι με τεταμένο κλίμα, που είχε «προεόρτια», με τους Τούρκους οπαδούς να προχωρούν σε στρατιωτικούς χαιρετισμούς κατά τη διάρκεια των εθνικών ύμνων, η Γαλλία παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στην Τουρκία με σκορ 1-1.

Οι Γάλλοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να χάνουν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, με εκφραστές τους Γκριεζμάν, Σισοκό, Κομάν. Το μόνο που έλειπε για το σύνολο του Ντιντιέ Ντεσάμπ ήταν το γκολ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Μπουράκ Γιλμάζ αστόχησε σε τετ α τετ με τον Ματαντά, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι. Στο 72′ ο Ντεσάμπ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ζιρού και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο φορ της Τσέλσι, σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0 (στην προηγούμενη φάση είχε προηγηθεί χέρι εντός περιοχής από του Τούρκους, αλλά δεν δόθηκε πέναλτι).

Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 81′, ο Αϊχάν ισοφάρισε με κεφαλιά από φάουλ του Τσαλχάνογλου. Τίποτα δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 19 βαθμούς.

Τους δύο πρωτοπόρους πλησίασε στο -4 η Ισλανδία, η οποία νίκησε 2-0 την αδύναμη Ανδόρα με γκολ των Άρνορ Σίγκουρντσον και Κόλμπιν Σίγκορντσον. Την επόμενη αγωνιστική, η Ισλανδία θα αγωνιστεί με τους Τούρκους, προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες της για απευθείας πρόκριση.

2ος όμιλος

Η Ουκρανία συνεχίζει την εκπληκτική πορεία της στην προκριματική φάση, επικρατώντας και της Πορτογαλίας με σκορ 2-1. Ο Γιάρεμτσουκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο έκτο λεπτό, με τον Γιαρμολένκο να γράφει το 2-0 στο 27′.

Το μόνο που κατάφεραν οι Πορτογάλοι ήταν να μειώσουν σε 2-1, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 72′. Το γκολ του Πορτογάλοςυ σούπερ σταρ ήταν ιστορικό καθώς έφτασε τα 700 στην καριέρα του, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του. Μία ήττα που βάζει σε κινδύνους το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος, που είδε την Σερβία (νίκησε 2-1 στην έδρα της Λιθουανίας) να μειώνει στον ένα πόντο τη διαφορά από τη δεύτερη θέση.

1ος όμιλος

Οι Άγγλοι σφράγισαν ουσιαστικά την πρόκριση στο Euro 2020, κάνοντας «πάρτι» στην έδρα της Βουλγαρίας. Τα γκολ για το σύνολο του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, πέτυχαν οι Ράσφορντ, Μπάρκλεϊ (2), Στέρλινγκ (2) και Κέιν, φτάνοντας στο θριαμβευτικό 6-0.

Το Κόσοβο από την άλλη επικράτησε με σκορ 2-0 του Μαυροβουνίου και θα παίξει με την Τσεχία την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης.