Ιρλανδία – Γιβραλτάρ 3-0: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο η Ιρλανδία – Η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής

Η Ιρλανδία νίκησε εύκολα το Γιβραλτάρ με 3-0 και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας.

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Ιρλανδία νίκησε το αδύναμο Γιβραλτάρ με 3-0 και πήρε τους τρεις πρώτους της βαθμούς στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδος, για τα προκριματικά του Euro 2024. Στη δεύτερη θέση έμεινε η «γαλανόλευκη» μετά την ήττα από τη Γαλλία στο Παρίσι.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο μέρος, ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, παρά τις 11 τελικές τους. Το προβάδισμα στους Ιρλανδούς έδωσε ο Μάικλ Τζόνστον στο 52ο λεπτό, έχοντας περάσει ως αλλαγή στην ανάπαυλα. Στο 59′ Έγκαν Φέργκιουσον έκανε δύο τα τέρματα της χώρας του, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Άνταμ Άιντα διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την Ιρλανδία.