Νίκη μισή πρόκριση για την Ρόμα – Με το ένα πόδι στους «8» Σλάβια Πράγας και Φέγενορντ

Με ένα γκολ του Σέρτζιο Ολιβέιρα από το πρώτο μέρος η Ρόμα κατάφερε να φύγει με την νίκη από την Ολλανδία κόντρα στην Φίτεσε και να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «8» του Europa Coference League. Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση βρίσκονται η Σλάβια Πράγας και Φέγενορντ οι οποίες πέτυχαν εμφατικές νίκες με 4-1 και 2-5 απέναντι σε Παρτιζάν και Λίντζ αντίστοιχα.

Φίτεσε – Ρόμα 0-1

Με «χρυσό» σκόρερ τον Σέρτζιο Ολιβείρα η Ρόμα κατάφερε να πάρει την νίκη στην έδρα της Φίτεσε με 1-0, με το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο να κάνει έτσι σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «8» του Europa Coference League.

Η νίκη μόνο δίκαιο αποτέλεσμα δεν είναι, αφού οι Ολλανδοί έχασαν πολλές και σε ορισμένες περιπτώσεις απίθανες ευκαιρίες να σκοράρουν, με αποκορύφωμα το πλασέ άουτ του Λόις Οπέντα από τη μικρή περιοχή στο 1ο ημίχρονο και την κεφαλιά του Αντριάν Γκρμπιτς από κοντά στο 83′. Οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν μαζικά και βρήκαν ένα γκολ με γυριστό του Πορτογάλου μέσου στο τέλος του 1ου ημιχρόνου. Ο πρώην μέσος του ΠΑΟΚ πάντως αποβλήθηκε στο τέλος με δύο κίτρινες κάρτες σε οκτώ λεπτά, ωστόσο η Ρόμα διατήρησε ως το τέλος το υπερ της προβάδισμα.

Παρτιζάν – Φέγενορντ 2-5

Οι Ολλανδοί μπορεί να δυσκολεύτηκαν αρκετά για ένα ημίχρονο κόντρα στη Παρτιζάν, ωστόσο κατάφερα να φύγουν από το Βελιγράδι με την νίκη χάρη στο επιβλητικό 5-2 και από τώρα να κάνουν σχέδια για την κλήρωση της 18η Μαρτίου.

Μπίμπρας Νάτχο άνοιξε το σκορ για τους Σέρβους, με μια προσπάθεια στην οποία τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε. Η αλλαγή του, Νεμάνια Γιόβιτς, έγραψε το 2-1 (είχε ισοφαρίσει ο Γενς Τόρνστρα στο 20′) με την έναρξη του 2ου μέρους, ωστόσο στη συνέχεια άρχισε ένας χορός γκολ των Ολλανδών. Οι Σιρίλ Ντέσενς, Λουτσαρέλ Χερτρούιντα, Λουίς Σινιστέρα και Τόρνστρα βρήκαν από ένα στο 2ο ημίχρονο και «κλείδωσαν» μια πρόωρη πρόκριση

Λασκ – Σλάβια Πράγας 1-4

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης βρίσκεται και η Σλάβια Πράγας η οποία κατάφερε, να φύγει με την νίκη με το ευρύ 1-4 από την έδρα της Λασκ.  Δύο γκολ του Γιρά Σορ στο πρώτο ημίωρο έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους Τσέχους, όμως η μείωση του σκορ από τον Χουσεΐν Μπάλιτς στο 67′ έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους Αυστριακούς. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι όμως, είχαν ευκαιρίες και δύο δοκάρια και τελικά με τους Πίτερ Ολαγίνκα και Ιμπραχίμ Τραορέ στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκαν δύο κομβικά γκολ.