Προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΚ Λάρνακας, Λάτσιο, Λουντογκόρετς και Παρτίζαν

Η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε την Ντνίπρο με σκορ 1-0, όπως με το ίδιο αποτέλεσμα επικράτησε η Λάτσιο της Κλουζ. Προβάδισμα πρόκρισης και για Λουντογκόρετς, Παρτίζαν.

Πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa Conference League πήρε η Λάτσιο η οποία επικράτησε με σκορ 1-0 της Κλουζ στο «Ολίμπικο». Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τσίρο Ιμόμπιλε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ιταλοί έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 15′ λόγω αποβολής του Πάτριτς.

Μια πολύ μεγάλη νίκη επί της Ντνίπρο πήρε η ΑΕΚ Λάρνακας που επιβλήθηκε με σκορ 1-0, με τους Κύπριους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Ο άνθρωπος που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους ήταν ο Άνχελ Γκαρσία με γκολ στο 84′.

Με νίκες προχώρησαν και η Λουντογκόρετς με την Παρτίζαν επικρατώντας με το ίδιο σκορ (1-0) των Άντερλεχτ και Σέριφ Τίρασπολ. Το γκολ για τους Βούλγαρους πέτυχε ο Ιγκόρ Τιάγκο στο 9′, ενώ για τους Σέρβους δράστης ήταν ο Ρικάρντο Γκόμεζ στο 45′.