Η Αντβέρπ σόκαρε την Τότεναμ, 2/2 για τη Μίλαν (vids)

Η Τότεναμ γνώρισε ήττα-σοκ εκτός έδρας από την Αντβέρπ (1-0) για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Η Μίλαν πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στους ομίλους (3-0 την Σπάρτα Πράγας), ενώ Λιλ και Σέλτικ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Αντβέρπ, η οποία πήρε σπουδαία νίκη επί της Τότεναμ (1-0) για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Άνετη νίκη και 2/2 για τη Μίλαν (3-0 επί της Σπάρτα Πράγας), ενώ η Λιλ κατάφερε να κάνει το comeback και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με τη Σέλτικ (2-2).

Αντβέρπ – Τότεναμ 1-0

Η Τότεναμ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Αντβέρπ (1-0) και παρέμεινε στους 3 βαθμούς, ενώ οι Βέλγοι έκαναν το 2/2 και είναι στην κορυφή του ομίλου.

Το γκολ που καθόρισε το παιχνίδι πέτυχε ο Ραφαέλοφ με άπιαστο σουτ στο 29ο λεπτό.

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Ντε Λαέ, Ζελίν, Σεκ, Μιγιόσι, Χόνγκλα, Αρούν, Γιούκλερεντ, Γκέρκενς, Ρεφαέλοβ, Μποκανί

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντέιβις, Ρεγκιλόν, Σάντσες, Οριέ (46’ Σον), Γουίνκς, Λο Σέλσο (46’ Χέιμπιεργκ), Άλι (46’ Λαμέλα), Μπέιλ (57’ Κέιν), Μπερχβάιν (46’ Λούκας Μόουρα), Βινίσιους

Μίλαν – Σπάρτα Πράγας 3-0

Το 2/2 πέτυχε και η Μίλαν, η οποία επικράτησε 3-0 της Σπάρτα Πράγας και έφτασε τους 6 βαθμούς.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε το προβάδισμα στο 24ο λεπτό. Ο Ζλάταν έκλεψε τη μπάλα, βρήκε την κατάλληλη στιγμή τον Ντίας κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Οι Μιλανέζοι «καθάρισαν» γρήγορα την υπόθεση νίκη στο δεύτερο μέρος. Ο Λεάο στο 57ο λεπτό έκανε το 2-0 και ο Νταλό διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 66ο λεπτό.

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Κίερ, Καλάμπρια (68’ Κόντι), Ρομανιόλι (81’ Ντουάρτε), Νταλότ, Καστιγιέχο, Μπενασέρ (81’ Κεσί), Κρούνιτς (88’ Μαλντίνι), Ντίας, Τονάλι, Ιμπραΐμοβιτς (46’ Λεάο)

ΣΠΑΡΤΑ: Χέκα, Λίστσκα (80’ Πλεχάτι), Χάνουσεκ, Τσελούστκα, Σάτσεκ, Τράβνικ (80’ Κάραμπετς), Βιντχάιμ, Κρέιτσι (64’ Κάρλσον), Ντότσκαλ (90’ Πάτρακ), Παβέλκα, Τζούλις (63’ Κόζακ)

Λιλ – Σέλτικ 2-2

Παρότι η Σέλτικ είχε προηγηθεί 0-2 από το πρώτο μέρος, η Λιλ κατάφερε να κάνει το comeback και να φτάσει στους 4 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με εκπληκτικό σουτ του Ελιουνούσι στο 28ο λεπτό.

Ο Μαροκινός διπλασίασε τα τέρματα για τους Κέλτες στο 32ο λεπτό και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Ωστόσο, οι Γάλλοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και έφτασαν στην ισοφάριση. Στο 67ο λεπτό ο Τσελίκ μείωσε σε 1-2 και ο Ικονέ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 75ο λεπτό.

ΛΙΛ: Μαϊνάν, Τσελίκ, Σμουαορό, Μπότμαν, Μπράνταριτς, Ικονέ, Αντρέ (63’ Ρενάτο Σάντσες), Σουμαρέ, Μπαμπά (65’ Αραούχο), Γιαζιτσί (83’ Γουεά), Ντέιβιντ (63’ Μπουράκ Γιλμάζ)

ΣΕΛΤΙΚ: Μπέιν, Αγέρ (54’ Μπίτον), Λαξάλτ, Ντάφι, Φριμπόνγκ, ΜακΓκρέγκορ, Μπράουν (81’ Σόρο), Εντσάμ (82’ Γουέλς), Ελιουνούσι, Κρίστι (81’ Ρόγκιτς), Αγέτι (64’ Εντουάρ)