Ιστορική πρόκριση για τη Γρανάδα (2-1) – Άνετα το 2/2 η Ρόμα (1-2)

Η Γρανάδα κατάφερε να μείνει όρθια στη Νορβηγία, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Μόλντε και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα πήρε μία ιστορική πρόκριση για τα προημιτελικά του Europa League. Στους «8» και η Ρόμα που δεν δυσκολεύτηκε ούτε στην Ουκρανία και με δεύτερη νίκη (2-1) απέναντι στη Σαχτάρ προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Μόλντε – Γρανάδα 1-1 (2-3)

Έγραψε ιστορία η Γρανάδα! Η ισπανική ομάδα έμεινε όρθια στη Νορβηγία καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Μόλντε και σε συνδυασμό με τη νίκη (2-0) του πρώτου αγώνα κατάφερε να κλείσει μία θέση για τα προημιτελικά του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Παρότι δέχτηκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο και είδε τη Μόλντε να ανεβάζει την απόδοση της, η Γρανάδα βρήκε το εκτός έδρας γκολ με τον Ρομπέρτο Σολδάδο και κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού.

Στο 29ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ένα απίθανο γκολ του Βαγιέχο. Ο Ισπανός στόπερ της Γρανάδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με έναν απίστευτο τρόπο, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στη Μόλντε.

Η πρώτη αλλαγή της Γρανάδα, έμελλε να κρίνει και την πρόκριση… Ο Ρομπέρτο Σολδάδο μπήκε στο 64ο λεπτό και οχτώ λεπτά αργότερα σκόραρε το «χρυσό» γκολ! Ένα γκολ που θα μείνει για πάντα στην ιστορία του συλλόγου…

Η Μόλντε κατάφερε να βρει άλλο ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και να διαμορφώσει το τελικό 2-1, που δεν ήταν αρκετό για τους Νορβηγούς…

ΜΟΛΝΤΕ: Λίντε, Πέντερσεν, Μπιόρνμπακ, Γκρέγκρερσεν (45′ Σινιάν), Ρίσα (78′ Χάουγκεν), Μπρέιβικ (82′ Χουσαΐν), Άουρσενς, Έικρεμ, Χέσταντ, Άντερσεν (78′ Κνουτζόν), Σιγκούνταρσον (63′ Φοφανά)

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Βαγιέχο (83′ Νέχουεν Πέρεθ), Ντουάρτε, Χέρμαν Σάντσεθ, Βίκτορ Ντίαθ, Μοντόρο (83′ Ματσίς), Γκοναλόν (76′ Ετέκι), Πουέρτας, Γιάνγκελ Ερέρα, Κένεντι, Μολίνα (64′ Σολδάδο)

Σαχτάρ – Ρόμα 1-2 (1-5)

Άνετη και ωραία η Ρόμα, κατάφερε να κάνει το 2/2 με τη Σαχτάρ και κλείδωσε έτσι μία θέση για τα προημιτελικά του Europa League. Οι «τζιαλορόσι» δεν δυσκολεύτηκαν ούτε στην Ουκρανία και επικράτησαν με 2-1.

Χρειάστηκε να περάσει ένα ημίχρονο για να μπει το πρώτο γκολ στον αγώνα, με τον Μπόρχα Μαγιοράλ να γράφει στο 48ο λεπτό το 1-0 για την ομάδα του Φονσέκα. Η Σαχτάρ κατάφερε να απαντήσει και να ισοφαρίσει με τον Ζούνιορ Μοράες στο 59′, ωστόσο η Ρόμα βρήκε το γκολ της νίκης με τον Μαγιοράλ να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να διαμορφώνει το τελικό 2-1 για τη Ρόμα.

ΣΑΧΤΑΡ: Τρουμπίν, Βιτάο, Ντοντό (82’ Μπολμπάτ), Κριβτσόβ, Ματβιγένκο, Άλαν Πάτρικ (60’ Κονοπλιάνκα), Μάρκος Αντόνιο, Μαϊκόν, Τετέ (60’ Μάρλος), Σόλομον (77’ Σουντάκοβ), Μοράες (77’ Ντεντίνιο)

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Κούμπουλα, Κριστάντε, Ιμπάνιεθ (46′ Μαντσίνι), Κάρσντορπ (58’ Πέρες), Σπινάτσολα (58’ Καλαφιόρι), Ντιαβαρά (59’ Πελεγκρίνι), Βιγιάρ, Πέδρο (75’ Ελ Σααραουί), Πέρεθ, Μαγιοράλ